Energetikai kutatás-fejlesztési projektek támogatása - 2025-X.X.X-EKFI_felhivas_tervezet.pdf
438.7 kB
A hazai energetikai technológiák kutatásának és fejlesztésének támogatása, különös tekintettel az európai dekarbonizációs törekvésekre, az energiaimport-függőség csökkentésére, a megújuló energiaforrások és az elektrifikáció előmozdítására. A cél, hogy 2030-ra Magyarország energiafogyasztásának 30%-a megújuló alapú legyen, illetve csökkenjen az energiaigény, és biztosított legyen a nettó karbonsemlegesség 2050-re.
Támogatott projektek: jelentős tudományos/műszaki újdonságtartalmú új termék, technológia, prototípus, szolgáltatás vagy egyedi eszköz fejlesztése, mely legalább TRL 3-as szintről indul, és a futamidő végére legalább 1 TRL szintet lép előre.
B2WIN segít:
A B2WIN szakértő csapata végigkíséri ügyfeleit az energetikai K+F pályázatok teljes folyamatán: az első ötletvalidálástól és pályázati előminősítéstől kezdve a pályázati dokumentáció elkészítésén, konzorciumépítésen és projektmenedzsmenten át egészen a sikeres megvalósításig és fenntartási időszakig. Segítünk az innovációs ötletek pályázati illeszkedésének értékelésében, a TRL-szint és szakmai újdonságtartalom igazolásában, valamint a pályázati anyag minden részletének összeállításában – beleértve a költségvetést, indikátorvállalásokat és a szükséges mellékleteket. Szükség esetén támogatjuk a megfelelő konzorciumi partnerek bevonását és a közös adminisztrációt, valamint teljes körű tanácsadást és pénzügyi optimalizálást biztosítunk a projekt teljes életciklusa alatt. Folyamatosan figyelemmel kísérjük a szakmai és pénzügyi vállalások teljesülését, segítjük a beszámolók, jelentések, kommunikációs és iparjogvédelmi kötelezettségek teljesítését, valamint a projekt eredményeinek piaci hasznosítását. Tapasztalatunkkal és naprakész pályázati tudásunkkal jelentősen növeljük a sikeres támogatás elnyerésének esélyét, miközben ügyfeleink számára időt, energiát és kockázatot takarítunk meg.
Támogatható tevékenységek:
Kísérleti fejlesztés (legalább a projekt összköltség 50%-a!) Alkalmazott (ipari) kutatás Közbeszerzési tevékenység A támogatható célterületek például:
Megújuló hidrogén nem-elektrolizátoros előállítása Megújuló gázok (hidrogén, biogáz) innovatív tárolása Innovatív megújuló energiatermelés Hő- és villamosenergia nem-kémiai alapú, magas hatásfokú tárolása Akkumulátorok élettartam-optimalizálása és újrahasználata Geotermikus energia innovatív hasznosítása Épületenergetikai, energiahatékonysági digitális megoldások Rendszerirányítás, menetrendadás (pl. peak shaving, load shifting) Lignit nem energetikai célú hasznosítása Nem támogatható: rutinszerű adaptív innováció, illetve olyan tevékenység, amely nem, vagy csak kis részben tartalmaz K+F-et.
Támogatás összege és formája:
Minimum támogatás: 200 millió Ft Maximum támogatás: 600 millió Ft Teljes pályázati keretösszeg: 13 milliárd Ft Várhatóan támogatható projektek száma: 21–65 db A támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás Támogatási intenzitás és önerő:
A támogatás intenzitása: tevékenységtől és jogcímtől függ; K+F (ipari kutatás/kísérleti fejlesztés): az útmutató szerint De minimis jogcímű tevékenységek (pl. koordináció, piacra jutás): max. 50% Önerő kötelező, mértéke a tevékenység típusától függ. Pályázók köre (ki pályázhat?):
Önállóan: kis- és középvállalkozások (KKV), amelyek legalább 2 teljes lezárt üzleti évvel rendelkeznek, saját tőkéjük nem negatív és nem kisebb a jegyzett tőkéjüknél, kettős könyvvitelt vezetnek, és 113, 114, 116, 117, 141 GFO kódúak. Konzorciumban: KKV vezetésével, max. 3 tag. Mikro vállalkozás csak tagként! Egy vállalkozás vagy csoport csak egy pályázatban vehet részt (vezetőként vagy tagként). Felsőoktatási intézmények, kutatóintézetek, egyéb K+F szolgáltatók csak szolgáltatóként, nem vezetőként vehetnek részt. Területi megkötés: Magyarországi székhely/telephely/fióktelep a projekt helyszíne; idegen ingatlan csak jogszerű, fenntartási időszak végéig tartó használattal. Projekt futamideje, ütemezése:
Projekt megvalósítási idő: 24–48 hónap Mérföldkövek: 2 db – a futamidő felénél és végén (fizikai befejezésnél) Előleg: a megítélt támogatás max. 40%-a igényelhető első előlegként, további max. 40% az első mérföldkő elfogadása után, a végső rész (legalább 20%) csak a záró beszámoló után utófinanszírozásban Biztosíték: kötelező (pl. felhatalmazó nyilatkozat beszedési megbízásra, zálogjog vagy bankgarancia) Elszámolható költségek, korlátok:
Elszámolható költségtípusok: Személyi ráfordítás (kutató-fejlesztő, technikus) – min. 30% Kísérleti fejlesztés – min. 50% Berendezések, gépek, járművek – max. 40% Immateriális javak – max. 15% Igénybe vett szolgáltatás – max. 30% Koordináció, piacra jutás, tájékoztatás, iparjogvédelem – max. 15% Előkészítés és fenntartási időszak alatti költség nem számolható el! Kötelező vállalások, indikátorok:
Minimum TRL növekedés: A projekt eredményeként a TRL szint legalább 1-et emelkedik (minimum megkezdett TRL3-ról) Fenntartási időszak: a projekt befejezésétől 2 év Kötelező monitoring mutatók: új termék/szolgáltatás/technológia/prototípus fejlesztése, szabadalmi eredmény vagy pozitív szabadalomképességi értékelés, a támogatott eredményből származó árbevétel Választható többletvállalások (extra pontért):
Szabadalmi bejelentés (PCT) nemzetközi vagy hazai oltalom Kifejlesztett technológia/szolgáltatás/termék árbevétele a fenntartási időszak végéig Díjazás, értékelés:
Többszintű értékelés: jogosultsági, szakmai és pénzügyi szempontok, szakpolitikai bírálat Pontozásos rendszer: szakmai megalapozottság, újszerűség, piaci hasznosíthatóság, TRL vállalás, pénzügyi realitás stb. Kockázatelemzés: minden projekt esetében Csatolandó mellékletek (főbbek):
Projektvezető önéletrajza Egyéb, a felhívásban felsorolt dokumentumok További tudnivalók, előnyök:
Vissza nem térítendő támogatás Jelentős infrastruktúra- és eszközbeszerzési lehetőség Fenntartási kötelezettség, eredmények számszerű teljesítése, folyamatos monitoring Projektzárás utáni eredmények bemutatása és fenntartása kötelező Ez a pályázati felhívás ideális minden olyan KKV-nak, aki energetikai K+F projektet tervez, és innovatív, piacképes megoldást kíván fejleszteni, amely hozzájárul a magyar és európai energiaszektor modernizációjához, fenntarthatóságához.